Nagrywanie muzyki w profesjonalnym studiu nagraniowym może być zarówno ekscytującym, jak i wymagającym doświadczeniem dla instrumentalistów. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto odpowiednio się przygotować już przed wejściem do studia. Precyzja odegrania własnych partii, wybór odpowiedniego sprzętu i elastyczność w podejściu do procesu nagrywania – to tylko kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę. W tym artykule przedstawiamy kilka cennych porad dla instrumentalistów, które pomogą Wam dobrze przygotować się do sesji nagraniowej i osiągnąć jak najlepsze rezultaty w studiu nagraniowym.

Jak przygotować się do sesji nagraniowej – zadbaj o swój instrument

Przed wejściem do studia upewnij się, że twój instrument jest w jak najlepszym stanie technicznym. Nie musimy mieć wiosła za plik studolarówek bądź werbla, który ma równowartość naszego samochodu. Są inne sposoby! 

Do gitarzystów i basistów… – wymieńcie te struny! I nie chodzi mi tu tylko o fakt, że gitara ma szersze pasmo, więcej ataku i brzmi świeżo ale także lepiej stroi. Stare struny mają to do siebie, że szybciej się rozstrajają (albo w ogóle nie stroją) i co chwilę trzeba to korygować. 

Perkusiści… Studio oczywiście oferuje wypożyczenie instrumentu, ale najlepiej gra się na swoim zestawie, prawda? Z racji tego, że ceny naciągów przyprawiają o dreszcze to przynajmniej zadbajcie o świeży naciąg do werbla. Jest to bezdyskusyjnie najważniejszy instrument (zaraz po wokalu), który nadaje charakter utworu. Dlatego warto zadbać aby zabrzmiał świeżo. Nad strojem popracujemy w studiu :). 

Sesja w studiu nagraniowym – umiejętności techniczne

Upewnij się, że jesteś w stanie precyzyjnie i równo odegrać swoje partie. W studiu nie ma zbytnio czasu na uczenie się wszystkiego w wolnym tempie Szkoda na to nerwów i pieniędzy, tym bardziej, że każda godzina kosztuje niemałe pieniądze. Lepiej poświęcić czas w domu i wyćwiczyć to, co chcemy aby znalazło się na nagraniu. No i przede wszystkim… nie graj rzeczy ponad swoje siły! W studiu nagraniowym mamy wiele możliwości edycji – równania, przeklejania i naciągania, ale im mniej takich zabiegów tym nagranie będzie bardziej “żywe” i naturalne.

Must have przed sesją nagraniową – przygotuj się do pracy z metronomem

Metronom jest zazwyczaj nieodzownym narzędziem podczas nagrań w studiu. I nie dotyczy to jedynie perkusistów. Po co nam równy bębniarz jak wszystko wokół “pływa”? Przygotujcie tempa do utworów, ćwiczcie z metronomem na próbach, a praca przebiegnie bardzo płynnie i przyjemnie. Jest to też ułatwienie dla realizatora w przypadku przeklejania partii, które już się powtarzały.

Praca w studio – dublowanie swoich partii

Ten punkt skierowany jest głównie do gitarzystów rytmicznych. Często aby uzyskać szerokie brzmienie, nagrywamy swoje partie kilkukrotnie nakładając je na siebie. I nie… nie można tego przekleić, bo nie ma ‘tego efektu’ :). Dobrze jest dokładnie przestudiować co na gitarze kostkujemy od góry, a co od dołu, czy w danym miejscu gramy dwie ósemki a może jedną ćwierćnutę? Warto to sobie dokładnie prześledzić bo można się nieźle zdziwić :).

Znajdź swój “sound”!

Wiecie jaki to jest komfort, kiedy przychodzi do was instrumentalista i wie czego chce? Warto usiąść w domu, poszukać nagrań które wam się podobają i którymi się inspirujecie. Starajcie się odwzorować brzmienia na swoim sprzęcie. Nie ma reguł, zmieńcie coś! Może inny przetwornik w gitarze? A może odkręcić bardziej sprężyny w werblu? Starajcie się wykreować własne brzmienie, a w studiu postaramy się z tego wyciągnąć z niego jeszcze więcej.

Sesja nagraniowa w studio muzycznym – bądź elastyczny 

Bądź gotowy na eksperymenty i otwarty na sugestie. Studio nagraniowe to miejsce, w którym rodzą się nowe pomysły i niejednokrotnie dochodzi do zmian w aranżacji lub brzmienia. Bądź elastyczny i otwarty na nowe pomysły, które mogą ulepszyć to co już macie wypracowane. 

I na koniec – zawsze weźcie ze sobą dobry humor 🙂