W życiu każdego wokalisty nadchodzi moment próby. O ile nie jest to solowy koncert, może okazać się nim wizyta w profesjonalnym studio nagraniowym. Jak przygotować się do nagrań? Sprawdźcie nasze porady, które sprawią, że cały proces nagrywania będzie szybszy, efektywniejszy a nagrany utwór trafi do list przebojów w całej Polsce. 

Nagrania wokalu – jak się przygotować? 

Posłuchaj siebie

Odpal dyktafon. Artysta, który po raz pierwszy słyszy w słuchawkach swój “suchy głos”, często jest zaskoczony jego brzmieniem. Wystarczy nagrywać swój wokal na telefon bądź dyktafon i ćwiczyć dopóki nie poprawimy swoich niedociągnięć. Tym sposobem, możemy przyzwyczaić się do swojego głosu i zaoszczędzić dużo czasu przy sesji nagraniowej.

Naucz się tekstu

W studio zawsze masz możliwość śpiewania z tekstem, jednak lepiej jest znać go na pamięć. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na przekazywaniu emocji, a nie na tym, co powinno być w kolejnym wersie. 

Zastanów się o czym śpiewasz

W studio mamy szeroki wachlarz możliwości, możemy stroić głos, wyrównać go, dodać mu  jakiś efekt, ale emocji nie da się dorobić. Dlatego zanim wejdziesz do studia, zastanów się o czym jest Twój utwór, co chcesz przez niego przekazać, jakie uczucia ma wywołać w Twoim słuchaczu. Śpiewaj głosem, ale i sercem. 

Dublowanie wokali

Często aby uzyskać szerokie i przebijające przez miks brzmienie wokali powtarza się swoje partie nakładając je na siebie. Czy jesteś pewna/y, że wszystkie „eski” kończysz w tym samym miejscu ? Czy ciągniesz „oooo” tak samo długo? Dobrze jest sobie to dokładnie wyliczyć z metronomem a potem unikniemy niepotrzebnej i długo schodzącej edycji 🙂

Dobierz odpowiednią tonację 

Pamiętaj, że dobrze dobrana tonacja, pasująca do Twojej skali to klucz do sukcesu. Nie śpiewaj ponad swoje siły, to nie brzmi dobrze. Jeśli nie jesteś w stanie wyciągnąć konkretnych fraz utworu, spróbuj zaśpiewać w obniżonej tonacji. Pamiętaj, śpiewasz dla przyjemności, a nie z przymusu.  

Pomyśl nad harmonią 

WIele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo wokali jest nałożonych na siebie jednocześnie, w profesjonalnych produkcjach. Główna partia wokalna gra oczywiście kluczową rolę, ale to chórki sprawiają, że wokal staje się bardziej przestrzenny i ciekawszy w odbiorze.  

Wyśpij się 

Co prawda w Lunar Sound Studio mamy kanapę, ale ta nie służy do spania. Śpiewasz rocka? Jak chcesz zaśpiewać mocno i ekspresyjnie, skoro jesteś zmęczony? Przed nagraniem w studio pamiętaj o odpowiedniej dawce snu. Zadbaj o to, aby dzień przed położyć się spać wcześniej. 

Rozgrzej głos

Jeśli umówiłeś się na nagranie rano, pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce. Nie muszą być to ćwiczenia stricte wokalne. Możesz nawet pogadać do siebie. Wstań 2 godziny wcześniej i opowiedz komuś długą, zabawną historię. Nie śpiewaj w kółko materiału, nie zdzieraj głosu. Możesz też zrobić 15-minutową rozgrzewkę wokalną, ale to wszystko. Rozbudź swoje struny, ale ich nie nadwyrężaj.  

Nie pij gazowanych napojów

Odpuść sobie picie wszelkich słodkich napojów gazowanych. Postaw na wodę bez gazu, dzięki której nawodnisz swój organizm i unikniesz odbijania. Zrezygnuj również z kawy i alkoholu – te wysuszają struny głosowe. 

Czerp radość, z nagrań

W naszym studio zależy nam abyś poczuł się najbardziej swobodnie jak potrafisz. Tylko z takim nastawieniem zaśpiewasz dobrze. Nie ma czym się stresować, to tylko nagranie, które zawsze – można powtórzyć. My natomiast zadbamy o odpowiedni klimat i przyjazną atmosferę 🙂